přítomný okamžik

Život je o okamžicích, které prožíváme, a o vzpomínkách, které si vytváříme. Je snadné zabřednout do minulosti nebo se obávat budoucnosti, ale abychom skutečně maximalizovali hodnotu života, je důležité naučit se být plně přítomný v každém okamžiku.

V tomto článku se podíváme na 5 praktických rad, které můžete začít používat již dnes, abyste byli více všímaví a dokázali si vážit života tak, jak se odehrává. Zjistíte, že když se naučíte být přítomní, budete si lépe uvědomovat své myšlenky a pocity, prohloubí se vaše vztahy a zlepší se váš celkový pocit pohody. Proč tedy nevyzkoušet tyto tipy a nezačít žít v přítomném okamžiku?

Cvičte vděčnost

Neexistuje lepší způsob, jak si vážit přítomného okamžiku, než praktikovat vděčnost. Když se soustředíte na to, za co jste vděční, automaticky se přesunete do přítomného okamžiku. Můžete to dělat mnoha způsoby: vést si deník vděčnosti, psát dopisy vděčnosti, meditovat o vděčnosti, a dokonce i tím, že se čas od času zastavíte a něco oceníte, například milovanou osobu, přírodu nebo šálek dobré kávy.

Pokud se dokážete přenést do přítomného okamžiku, umožní vám to vážit si věcí, které už máte, a vyhnout se tomu, abyste se nechali strhnout negativitou a srovnáváním se s ostatními. Když budete praktikovat vděčnost, zjistíte také, že vás méně ovlivní životní zklamání, tragédie a neúspěchy. Když budete mít vděčný pohled na věc, dokážete téměř v každé situaci vidět světlou stránku, což vám pomůže lépe se vyrovnat s obtížemi.

A nejlepší je, že praktikování vděčnosti nezabere mnoho času. Můžete ji provádět během chůze, čekání ve frontě nebo dokonce při řízení auta. Nejlepší je samozřejmě, když máte volný čas, abyste se mohli skutečně soustředit na své myšlenky.

Spojte se s přírodou

Příroda je zdrojem nesmírné radosti, relaxace a inspirace. Pobyt v přítomném okamžiku a pobyt v přírodě jdou ruku v ruce, a proto můžete přírodu využít k tomu, abyste byli pozorní. Těšení se z přírody vám může pomoci být více všímaví.

Studie ukazují, že pohled na park, svěží stromy nebo zvuk potoka vám může pomoci být více všímaví. Jedna studie odhalila, že procházka v parku s trávníkem, stromy a keři nebo u pláže či řeky je nejlepším místem, kde můžete být všímaví.

Stejně tak zvuk vody, například potoka nebo oceánu, velmi silně pomáhá lidem být více pozorní. A pokud žijete ve městě, můžete si vždy nainstalovat zvukový přístroj, který vám pomůže se uvolnit a snadněji usnout.

Meditujte

Meditace je víc než jen trend: existuje již tisíce let a mnoho lidí ji praktikuje i dnes. Je to skvělý způsob, jak být pozorný a žít v přítomném okamžiku, protože vám umožní zpomalit myšlenky a vědomě si uvědomit svůj vnitřní svět. Existuje mnoho různých typů meditace, z nichž každý má své vlastní výhody, takže si můžete vybrat ten, který vám nejlépe vyhovuje. Meditaci můžete praktikovat kdekoli.

K meditaci nemusíte sedět se zkříženýma nohama a zavřenýma očima v tiché místnosti. Můžete také vyzkoušet vědomou chůzi, při níž jste během chůze plně přítomni. Při vědomé chůzi si plně uvědomujete svou chůzi i svět kolem sebe a nenecháte se ovládnout myšlenkami nebo starostmi. Případně se můžete projít venku a každých pár minut se zastavit a všímat si svého okolí.

Vnímejte své myšlenky

Neustále přemýšlíme, ale často si toho nevšímáme. Když jsme zahleděni do svých myšlenek, nejsme plně v přítomném okamžiku. Chcete-li být všímavější, můžete se cvičit v tom, že si budete uvědomovat své myšlenky a rozhodnete se je nechat odejít. Když prožíváte úzkost nebo obavy, jste často zahleděni do svých myšlenek.

Toho můžete využít ve svůj prospěch: když si uvědomíte, že vás myšlenky zaujaly, můžete se rozhodnout, že je necháte odejít, a vrátit se zpět do přítomného okamžiku. Když si své myšlenky uvědomíte, můžete jim také lépe porozumět a vypořádat se s nimi, když se vám vymknou z rukou. Toto uvědomění můžete využít také k tomu, abyste si více uvědomovali, když prožíváte pozitivní zážitek, například si užíváte svou oblíbenou činnost, a chcete při ní být plně přítomni.

Zbavte se perfekcionismu

Perfekcionismus je destruktivní způsob myšlení, který vám brání být všímavý a žít v přítomném okamžiku. Perfekcionismus je potřeba dosahovat, podávat výkony nebo vytvářet pozitivní výsledky bez prostoru pro chyby. Je to situace, kdy věříte, že vše musí být dokonalé a že musíte vše dělat perfektně.

Perfekcionismus je pro mnoho lidí výzvou, ale můžete ho překonat. Abyste toho dosáhli, musíte si uvědomit, kdy jste perfekcionističtí, a pomocí následujících technik se ho zbavit:

Nastavte si realistická očekávání – Všichni chceme dosáhnout velkých věcí, ale je důležité nastavit si realistická očekávání. To vám pomůže snížit tlak, který na sebe vyvíjíte.

Opusťte myšlenku na dokonalost – Opuštění myšlenky na dokonalost vám pomůže snížit stres, který cítíte z toho, že nedosahujete dokonalosti.

Vyhněte se srovnávání s ostatními – Když se srovnáváte s ostatními, připravujete se na zklamání.

Získejte podporu od ostatních – Ať už se jedná o důvěryhodného přítele, se kterým si můžete promluvit, nebo o návštěvu terapie, získání podpory od ostatních je užitečným způsobem, jak snížit perfekcionismus.

Odpusťte si – Důležitou součástí zbavování se perfekcionismu je odpuštění si, že nejste dokonalí.

Závěr

Plná přítomnost pro vás může mít obrovský přínos, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Pomáhá vám lépe vnímat sebe i své okolí, což vám může pomoci činit lepší rozhodnutí a cítit se méně vystresovaní. Když jste přítomní, je méně pravděpodobné, že vás zachvátí negativní emoce, jako je úzkost a strach, a je pravděpodobnější, že si dokážete vychutnat daný okamžik. Díky těmto tipům můžete začít být všímavější již dnes, bez ohledu na okolnosti.

Doporučuji přečíst

přítomný okamžik
Povzbuzující Spiritualita

Jak být plně přítomen v přítomném okamžiku

Život je o okamžicích, které prožíváme, a o vzpomínkách, které si vytváříme. Je snadné zabřednout do minulosti nebo se obávat budoucnosti, ale abychom skutečně maximalizovali hodnotu života, je důležité naučit se být plně přítomný v každém okamžiku. V tomto článku se podíváme […]